4 ani de la trecerea la Domnul a vrednicului de pomenire Patriarh Teoctist Arapasu
Vrednicul de pomenire Patriarh Teoctist a trecut la cele vesnice in Bucuresti, la 30 iulie 2007 si a fost patriarh al Romaniei timp de 21 de ani, in perioada 1986-2007. La 4 ani de la trecerea la cele vesnice, Sambata, 30 iulie 2011, la Catedrala Patriarhala dupa Sfanta Liturghie, in jurul orelor 11.00, Preasfintitul Parinte Varlaam Ploiesteanul, Episcop-vicar patriarhal, inconjurat de un sobor de preoti si diaconi va oficia o slujba de pomenire pentru Parintele Patriarh TEOCTIST Arapasu.Parintele Patriarh Teoctist a intrat in manastire fiind numit frate la Manastirea Vorona in anul 1928 apoi la Manastirea Neamt in anul 1931. A absolvit Seminarul Monahal din Manastirea Cernica in anul 1940. A fost tuns in monahism la Bistrita, judetul Neamt, sub numele Teoctist in data de 6 august 1935 si hirotonit ierodiacon pe seama acesteia in anul 1937, la 4 ianuarie. In 1940 s-a inscris la Facultatea de Teologie din Bucuresti, obtinand licenta in 1945; paralel a indeplinit diferite functii in cadrul Arhiepiscopiei Bucurestilor si de diacon la Patriarhie. La 1 martie 1945 a fost transferat la Centrul eparhial Iasi, fiind hirotonit ieromonah in data de 25 martie 1945) si hirotesit arhimandrit in 1946. A urmat Facultatea de Litere si Filozofie din Iasi in perioada 1945-1947, fiind preot slujitor, apoi mare eclesiarh la Catedrala mitropolitana din Iasi si exarh al manastirilor din Arhiepiscopia Iasilor (1946-1948). De asemenea intre anii 1948-1950 a indeplinit functia de vicar al aceleiasi Arhiepiscopii. La 28 februarie 1950 a fost ales, iar la 5 martie 1950 hirotonit episcop-vicar patriarhal cu titlul Botosaneanul ; in aceasta calitate a fost secretar al Sfantului Sinod, rector al Institutului Teologic Universitar din Bucuresti in perioada 1950-1954 si a condus diferite sectoare din cadrul Administratiei Patriarhale. La 28 iulie 1962 a fost ales, iar la 16 septembrie inscaunat Episcop la Arad, unde a pastorit 10 ani (intre decembrie 1969 - decembrie 1970, loctiitor de Episcop la Oradea). La 28 ianuarie 1973 a fost ales Arhiepiscop al Craiovei si Mitropolit al Olteniei, iar la 25 februarie 1973 a fost inscaunat. Arhiepiscop al Iasilor si Mitropolit al Moldovei si Sucevei a fost ales la 25 septembrie 1977, iar la 9 octombrie 1977 a fost inscaunat. Incepand cu anul 1980, luna iulie, pana in ianuarie 1982, a fost loctiitor de Mitropolit al Ardealului. Dupa moartea Patriarhului Iustin, la 31 iulie 1986, a devenit loctiitor de Patriarh, la 9 noiembrie 1986 a fost ales, iar la 16 noiembrie 1986 intronizat ca Arhiepiscop al Bucurestilor, Mitropolit al Ungrovlahiei si Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, pastorind pana la moarte.
Categoria: Actualitate ortodoxa
Data: Jul 31, 2011
Recomandari www.resurse-ortodoxe.ro: CULTUL SFINTELOR ICOANE din categoria: Despre credinta ortodoxa - Parintele ILIE CLEOPA, Pomenirea Sfantului Mucenic Sabin din categoria: Vieţile Sfinţilor pe luna martie, CAPITOLUL 65 :: Limonariu din categoria: Limonariu sau Livada Duhovniceasca - a Fericitului Ioan Evcrata, Crucea mangaierii din categoria: Cantari si priscene,
Articole similare
Random Links
Users login
username:
Password:
Calendar
Evanghelia zilei